امروز :
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
::
16 رمضان 1440
::
May-20-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

ایران امروز امن ترین و قدرتمندترین کشور/بازار ایران مطمئن و امن

ایران امروز امن ترین و قدرتمندترین کشور/بازار ایران مطمئن و امن

وزیر خارجه ایران گفت که بازار ایران امروز مطمئن ترین، امن ترین و سالم ترین بازار برای حضور فعال اقتصادی است.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه امروز (دوشنبه) در نشست هم اندیشی با حضور فعالان اقتصادی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران دوران های پر فراز و نشیبی را گذرانده، فشارهای زیادی بر ایران از ابتدای انقلاب تاکنون وارد شده اما از آنجا که ایران مشروعیت، پیشرفت وقدرت خود را نه از منابع خارجی و نه از ابزارهایی که منابع خارجی در اختیارش قرار می دهند بلکه قدرت و مشروعیت ایران از مردم ایران نشات می گیرد و توانسته این فشارها و دوران های دشوار را با سرافرازی پشت سر بگذارد و امروز علیرغم نزدیک به چهار دهه فشار امن ترین و قدرتمندترین کشور باشد که انشاءالله این روش کماکان ادامه می یابد.

وی گفت: شرکای خارجی ما این واقعیت را درک کرده اند که بازاری مطمئن تر و امن تر و سالم تر از ایران برای حضور فعال اقتصادی وجود ندارد. ممکن است بر اثر فشارهای خارجی تحولات کوچکی در این بازار به شکل منفی رخ دهد، ولی این تحولات همواره ناپایدار بوده و آنچه در روابط اقتصادی ایران همواره پایداری خود را نشان داده، توان بخش خصوصی ایران به عنوان نماینده واقعی مردم ایران در حوزه تجارت برای پیشبرد وظایف خودشان بوده است.

ظریف افزود: در مذاکراتی که بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام داشتیم همه کشورها را آماده حضور و فعالیت در ایران می بینیم تمام شرکای ما در برجام، روسیه، انگلیس، فرانسه، آلمان و چین و اتحادیه اروپا بلافاصله به روشنی بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام حمایت خودشان را از برجام اعلام کردند.

وزیر خارجه گفت: در جلسه ای که چند روز بعد از خروج آمریکا از برجام با سه کشور اتحادیه اروپا داشتیم و قبل از آن با وزرای خارجه چین و روسیه داشتیم همگی بر تعهد خود بر جبران خسارت های ایران از خروج برجام تاکید کردند. بیانیه موگرینی بعد از جلسه اول ما با کشورهای اروپایی عضو برجام، نشانگر این واقعیت بود که یک تعهد سیاسی وجود دارد.

وی افزود: بعد از آن جلسات خوبی با کارشناسان اتحادیه، کارشناسان دو کشور، چین و روسیه که همکاران بسیار نزدیک ما در حوزه های سیاسی و اقتصادی و امنیتی هستند و این همکاریها ادامه می یابد، بر این همکاری ها را تعهد کردند که در حوزه های بانک، فروش نفت به حد کنونی، تجارت،روابط بیمه، کشتییرانی، حمل و نقل هوایی سرمایه گذاری و به ویژه حضور بخش خصوصی است اقدامات لازم را انجام دهند. این تعهد کشورهای عضو برجام و خارج از برجام بود.

ظریف اظهار داشت: در سفرهایی که به چین، آفریقای جنوبی و هند داشتم و نمایندگانی که از طرف رئیس جمهور به کشورهای مختلف سفر کردند، همه این پیام متحد را برای ایران آوردند که اراده سیاسی در جهان برای ادامه حضور فعال در ایران علیرغم فشارهای آمریکا کاملا وجود دارد.

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: جهان الان بر سر یک دو راهی است که آیا بپذیرد که آمریکا منویات اقتصادی خود را بر بقیه دنیا تحمیل کند یا دنیا براساس یک نظام قانونمند جهانی به تبادلاتشان ادامه دهند. یقین دارم تصمیم گیری سیاسی در جهان به سمت حرکت به سمت قانونمندی است ولی میزان توانمندی کشورهای مختلف در مقابل این حرکت قلدرمابانه آمریکا هنوز مورد سوال است. 

وی اضافه کرد: آنچه ضروری که امروز ببینم فراتر از تعهدات اعلامی است، بلکه اقدامات قانونی و عملیاتی است. اقدامات عملیاتی گروه 1+4 شروع شده و بسیار خوشحالیم در سفری که در وین در حضور وزرای خارجه داشتیم، ریز اقداماتی که در حوزه بانکی و نفت قرار است انجام دهند برای تضمین روابط بانکی و تضمین ادامه فروش نفت ایران را با ما در میان گذاشتند و در همین هفته همکاران من این موضوع را در پایتخت کشورهای اروپایی و دو عضو دیگر برجام ادامه خواهند داد و اطمینان داریم در این زمینه می توانیم راهکارهایی را پیدا کنیم.

 

در حال تکمیل....

 

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های سیاسی