امروز :
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶
::
6 جماد ثاني 1439
::
Feb-21-2018

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

طراحی سازه مسئله اصلی در حادثه پلاسکو نبود

طراحی سازه مسئله اصلی در حادثه پلاسکو نبود

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه حادثه ساختمان پلاسکو به ما آموخت که باید به مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان توجه شود، گفت: قطعاً مسئله اصلی در حادثه پلاسکو طراحی سازه نبود، بلکه موضوع مهم نحوه نگهداری است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اکبر ترکان امروز در همایش ملی نگهداری از ساختمان‌ها و حفاظت در برابر حریق، با نگاهی به حادثه پلاسکو تأکید کرد: مسئله اصلی در حادثه پلاسکو طراحی سازه نبود، بلکه موضوع مهم نحوه نگهداری است؛ چراکه این ساختمان در دوره نگهداری آن‌قدر رها شده بود که هر کس اجازه انجام امور دلخواه را به خود می‌داد.

وی با تأکید بر اینکه بررسی‌های انجام‌شده بر روی این ساختمان نشان می‌دهد که انبار مواد و مصالح آتش‌زا و همچنین سیم‌های برق برای روشن کردن هیترهای برقی در ساختمان رها شده بود، اضافه کرد: امری که در زمان آتش‌سوزی هیچ ظرفیتی قادر به خاموش کردن آن نبود، همانا وجود مصالح آتش‌زا و سیم‌های برق رهاشده به حال خود بود.

ترکان با تأکید بر اهمیت مسئله نگهداری از ساختمان‌ها خاطرنشان کرد: در حال حاضر که مجموعه زیادی از واحدهای مسکونی احداث شده است، باید برای مدیریت و نگهداری از آنها تدابیری اندیشیده شود؛ چراکه در صورت عدم تحقق این امر، شاهد تکرار حوادث ساختمانی در کشور مثل همین ساختمان پلاسکو خواهیم بود.

مشاور رئیس‌جمهور ادامه داد: حادثه پلاسکو دردهای زیادی برای ما به همراه داشت که توجه به امر نگهداری شاید یکی از مهم‌ترین جنبه‌های آن به شمار برود.

وی با اشاره به اینکه مبحث 22 مقررات ملی ساختمان به طور کامل به امر نگهداری ساختمان‌ها می‌پردازد، اظهار داشت: در حال حاضر مجموعه‌های مسکونی بسیار زیادی در کشور وجود دارد که باید برای مدیریت در نگهداری آنها تدابیری اندیشیده شود.

ترکان گفت: با توجه به تجارب جهانی برخی کشورها با ایجاد اداراتی مستقل برای کنترل ساختمان‌ها و همچنین ایجاد تیم‌های مجهز برای تعمیر و نگهداری از آنها علاوه‌بر فراهم کردن زمینه‌ شغلی در روابط بین همسایگان نیز خللی وارد نمی‌کند.

مشاور رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر تمام اصول و قوانین طراحی سازه رعایت شود، اما نگهداری خوبی از ساختمان انجام نشود، حوادثی مثل ساختمان پلاسکو مجدداً تکرار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: درخواست ما از وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی این است تا برای راه‌اندازی مبحث 22 مقررات ملی ساختمان، هرچه سریع‌تر تلاش‌های خود را انجام دهد.

ترکان با اشاره به اصلاح بافت‌های فرسوده گفت: وزارت راه و شهرسازی اقدامات بسیار گسترده‌ای در این حوزه انجام داده است، به‌طوری‌که با مطالعه بیش از 500 محله در شهرهای مختلف برای آنها طرح تهیه کرده و برخی نیز به مرحله قرارداد رسیده است.

مشاور رئیس‌جمهور تصریح کرد: تاکنون اقداماتی که در بافت‌های فرسوده انجام می‌گرفت، در جهت اصلاح این مناطق نبود، اما در حال حاضر ارتقای کیفیت زندگی و رسیدن به محله‌ای باکیفیت جزء اهداف اصلی قرار گرفته است.

مشاور رئیس‌جمهور در امور نوسازی بافت‌های فرسوده به زلزله اخیر کرمانشاه اشاره کرد و گفت: طبق گزارش تهیه‌شده توسط شرکت‌های کنترل کیفیت از سرپل ذهاب، هیچ ساختمانی در این زلزله خراب نشد، مگر اینکه طبق مقررات ملی ساختمان احداث نشده باشد.

وی ادامه داد: مطالبی در اهمیت مصالح به‌کاررفته در ساختمان و همچنین اتصالات و جوش پس از وقوع زلزله تهیه شد که محتوایی آموزشی داشته و اهمیت این موارد را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/ب

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های اقتصادی