امروز :
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸
::
18 ذو القعدة 1440
::
Jul-20-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

به‌جایی رسیده‌ایم که دیگر اعداد و ارقام در بودجه بی‌اهمیت شده است/ تحقق بودجه عمرانی محال است

به‌جایی رسیده‌ایم که دیگر اعداد و ارقام در بودجه بی‌اهمیت شده است/ تحقق بودجه عمرانی محال است

بر اساس منحنی تدوین مالیات‌ها، مالیات باید تا جایی دریافت شود که بر روی تولید اثر منفی نگذارد؛ لذا منابع بودجه باید درجاهایی سرمایه‌گذاری گردد که اتمام پروژه‌ها بتواند منابع درآمدی جدید برای کشور ایجاد کند که اگر فروش نفت ما کاهش پیدا کرد با فعال شدن این پروژه‌ها بتوانیم بخشی از منابع موردنیاز خود را تأمین نماییم و از این طریق بتوانیم برخی از کمبودهای خود را جبران کنیم.

تقریباً همه اقتصاددان‌ها کشور بر روی این موضوع که امسال دولت با کمبود بودجه مواجه خواهد شد و قطعاً بسیاری از اعتبارات موردنیاز برای پروژه‌های عمرانی تحقق پیدا نخواهد کرد اتفاق‌نظر دارند و حتی برخی از نمایندگان مجلس بر این اعتقاد هستند که اعداد و ارقام نوشته شده در بودجه صوری است و این اعداد دیگر جنبه واقعی ندارند.

سال 97 سال بسیار سختی برای دولت و مردم بود؛ امسال به دلیل برخی سیاست‌های ارزی غلط دولت،قیمت ارز به‌شدت افزایش پیدا کرد و تورم به شکل افسارگسیخته‌ای کل جامعه را در برگرفت، البته در روزهای گذشته اوضاع قدری کنترل‌شده است ولی هرگز به زمان قبل بازنگشته است.

بااین‌حال پیش‌بینی‌ها از اوضاع سال 98 هم خیلی امیدوارکننده نیست و این را می‌توان از بودجه‌ای که دولت برای تصویب به مجلس فرستاده است دریافت. اعداد و ارقامی که در بودجه امسال وجود دارد با میزان دخل‌وخرج کشور به‌هیچ‌عنوان همخوانی ندارد و به همین دلیل امکان دارد که سال پیش رو نیز سال سختی برای کشور باشد.

کریم حسین زاده عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: موضوع تحقق پذیری بودجه سنواتی موضوع دیروز و امروز نیست و همیشه ما در این فصل از سال با این مشکل مواجه بوده و هستیم.

این نماینده مجلس گفت: اگر ما درصد تخصیص پذیری کل بودجه‌های سال‌های بعد از انقلاب را حساب کنیم خواهیم دید که اصلاً قابل‌توجه نبوده و ما همیشه مشکلاتی در این زمینه‌ها داشته‌ایم، اما امسال واقعیت این است که این ماجرا بیشتر هم شده و ما مشکلات زیادی داریم و تصور می‌کنم چه ازنظر عملیاتی و چه ازنظر درصد تخصیص بودجه امسال با شرایط بدتری موجه است.

وی در ادامه گفت: در صد تخصیص بودجه عمرانی به نظر می‌رسد که امسال نسبت به سال‌های گذشته کمتر هم خواهد بود . الآن وضعیت به‌گونه‌ای شده است که دیگر اعداد و ارقام مهم نیستند و شما هر عددی برای بودجه عمرانی می‌توانی در نظر بگیری اما در واقعیت وقتی میزان تحقق‌پذیری آن را حساب می‌کنید اعداد اصلاً باهم نمی‌خوانند.

این نماینده مجلس گفت: رئیس کمیسیون تلفیق نیز چند روز پیش در خصوص این موضوع صحبت کردند و گفتند که بودجه امسال انقباضی بسته‌شده است و به دلیل کاهش فروش نفت با کاهش شدید درآمدی مواجه هستیم از سوی دیگر بیش از این نیز نمی‌شود از طریق مالیات درامدهای دولت را اضافه کرد.

حسین زاده گفت: بر اساس منحنی تدوین مالیات‌ها، مالیات باید تا جایی دریافت شود که بر روی تولید اثر منفی نگذارد، اگر ما تمام درامدهای کشور را از محل مالیات‌ها در نظر بگیریم نتیجه عکس خواهد داشت و کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید تعطیل خواهد شد.

وی گفت: پس بنابراین سال 98 نیز مانند امسال ما با کسری تخصیص اعتبارات مواجه خواهیم شد و بنابراین لازم است که امسال بودجه به‌صورت کامل هدفمند شود و بودجه‌ها باید درجاهایی سرمایه‌گذاری شوند که مقیاس پروژه‌ها ملی است و درصد عملیاتی شدن آن بالا است.

وی گفت: همچنین باید درجاهایی سرمایه‌گذاری گردد که اتمام پروژه‌ها بتواند منابع درآمدی جدید برای کشور ایجاد کند که اگر درصد فروش نفت ما کاهش پیدا کرد با فعال شدن این پروژه‌ها بتوانیم بخشی از منابع موردنیاز خود را تأمین نماییم و از این طریق بتوانیم برخی از کمبودهای خود را جبران کنیم.

وی در پایان گفت: امسال مهم‌تر از این اعداد و ارقام این است که بودجه به‌صورت هدفمند هزینه شوند و بتوانند منابع درآمدی جدید برای کشور ایجاد نمایند.

 

مشاهده نظرات

منبع : تابناک

جدیدترین فیلم ها :