امروز :
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
::
13 شوال 1440
::
Jun-16-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

دود ممنوعیت‌های صادراتی یک شبه دولت در چشم صادرکنندگان

دود ممنوعیت‌های صادراتی یک شبه دولت در چشم صادرکنندگان

در مورخه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ خبری مبنی بر قاچاق گوجه فرنگی در رسانه‌ها منتشر شد که در نوع خود جالب بود و تامل برانگیز. شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که روزی برسد که محصول کشاورزی، چون گوجه فرنگی از کشور به صورت قاچاقی صادر شود! حالا پرسش این است که ریشه این قاچاق گوجه فرنگی به آن سوی مرز‌ها به کجا باز می‌گردد؟

دود ممنوعیت های صادراتی یک شبه دولت در چشم صادرکنندگاندر مورخه 19 مهر 1397 خبری مبنی بر قاچاق گوجه فرنگی در رسانه ها منتشر شد که در نوع خود جالب بود و تامل برانگیز. شاید کمتر کسی فکر می کرد که روزی برسد که محصول کشاورزی چون گوجه فرنگی از کشور به صورت قاچاقی صادر شود! حالا پرسش این است که ریشه این قاچاق گوجه فرنگی به آن سوی مرزها به کجا باز می گردد؟

به گزارش

تابناک اقتصادی
، در مورخه 19 مهر 1397 خبری مبنی بر قاچاق گوجه فرنگی منتشر شد. خبری که در نوع خود جالب بود و ذهن هر شنونده و خواننده ای را به خود مشغول می کرد. تاکنون خبر قاچاق کالاهای مختلفی را شنیده بودیم اما این موضوع که یک روزی محصول کشاورزی چون گوجه فرنگی به کالایی تبدیل شود که بخواهد به صورت قاچاقی از مرزهای کشور خارج گردد، دور از ذهن بود. اما پشت قضیه قاچاق گوجه فرنگی گذشته ای نهفته است که شاید با بررسی آن گذشته، اندکی موضوع قاچاق گوجه فرنگی قابل درک باشد.

با آغاز سال جاری تکانه های بازار ارز شدیدتر شد و به یکباره قیمت دلار و سایر ارزها شروع به رشد چشمگیری نمودند. ارزش پول ملی روز به روز با کاهش مواجه شد و صادرات کالا رفته رفته نسبت به توزیع آن در بازار داخلی، توجیه اقتصادی پیدا کرد. تولیدکنندگان و تجار ترجیح دادند که کالاهای خود را به آن سوی مرزهای ایران بفرستند تا از این طریق سود بیشتری را کسب نمایند. صادرات بی رویه محصولات مختلف آغاز شد و این در حالی بود که در نبود آمارهای دقیق از میزان تولید محصولات و میزان مصرف داخلی آن ها، دولت دل خوش به افزایش میزان صادرات کالاهای غیرنفتی بود و مسئولین مربوطه با ذوق و شوق فراوانی اقدام به انتشار اخبار مربوط به افزایش میران صادرات کالاهای غیرنفتی می کردند. زمان گذشت و کمبود برخی کالاها در بازارهای داخلی رفته رفته با افزایش قیمت آن کالا و مشتقات آن در بازار به چشم آمد. یکی از آن کالاها، گوجه فرنگی بود.

با افزایش قیمت گوجه فرنگی و رب آن، وزارت صنعت، معدن و تجارت طی بخشنامه ای به تاریخ 27 شهریورماه 1397، صادرات گوجه فرنگی را جهت تنظیم قیمت آن در بازار داخلی از مورخه 2 مهرماه تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد.

دود ممنوعیت‌های صادراتی یک شبه دولت در چشم صادرکنندگان

این ممنوعیت صادرات یک شبه که در برخی از اقلام دیگر نیز در طی چند ماه گذشته بعضاً مشاهده شده بود، برخلاف قانون بود.

محمد لاهوتی رئیس کنفدارسیون صادرات طی مصاحبه ای در مورخه 4 شهریور ماه 1397 در این زمینه، گفت: براساس قانون بهبود فضای کسب و کار باید نظرات بخش خصوصی در این زمینه اخذ و سپس تصمیم گیری شود.

وی ادامه داد:  همچنین براساس قانون رفع موانع تولید، ممنوعیت باید در کمیته ماده ۳ سازمان توسعه تجارت طرح و در شورای اقتصاد تصویب شود و سه ماه بعد از تصویب لازم ‌الاجرا است. رئیس کنفدراسیون صادرات افزود: از سوی دیگر قانون حقوق مکتسبه را داریم که براساس آن اگر دولت به هر دلیل تصمیم گرفت که شرایط ماده ۳۷ و قانون بهبود فضای کسب و کار را رعایت نکند باید ضرر و زیان تولیدکننده و صادرکننده را پرداخت نماید.

حالا پرسش این است که با رعایت نشدن قانون ممنوعیت صادرات و مهلت سه ماهه به صادرکنندگان گوجه فرنگی چه اتفاقی رخ داد؟

در ابتدا و درست روز بعد از اجرای بخشنامه ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی یعنی در مورخه 3 مهر 1397، صادرات این محصول کشاورزی از گمرکات کشور انجام شد و به میزان یک میلیون و 655 هزار و 61 کیلوگرم گوجه فرنگی به ارزش 762 هزار و 77 دلار صادر شد. این صادرات به این دلیل بود که صادرکننده گوجه فرنگی قبل از ممنوعیت صادرات آن، قرارداد خود را منعقد کرده و پولی نیز از این بابت دریافت کرده بود و حالا ملزم به انجام تعهدات خود بود که ناگهان به صورت یک شبه ممنوعیت صادرات بدون در نظر گرفته شدن مهلت سه ماهه اعمال شد.

بعد از آن که آمارهای مربوط به صادرات گوجه فرنگی در روزهای بعد از ممنوعیت صادرات آن منتشر شد، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با ارسال نامه ‌ای گلایه‌ آمیز به محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت از عدم‌ توجه به ممنوعیت صادرات گوجه‌ فرنگی و رب آن گلایه کرد. این نامه گلایه آمیز، در نهایت باعث شد تا نظارت بر صادرات گوجه فرنگی از گمرکات کشور شدیدتر گردد و در نتیجه، صادرکنندگان مجبور شدند برای انجام تعهدات خود به قاچاق گوجه فرنگی روی بیاورند.

این روند در بسیاری دیگر از کالاهای صادراتی نیز طی چند ماه گذشته مشاهده شده است و نبود آمار دقیق از میزان تولید و مصرف یک محصول و همچنین تصمیمات یک شبه دولت برای ممنوعیت صادرات کالا باعث شده است تا دود این بی تدبیری های دولت به چشم صادرکنندگان و تولیدکنندگان برود. در این وضعیت، اگر صادرکنندگان به تعهدات بین المللی خود عمل نکنند، رفته رفته بازارهای صادراتی را از دست می دهند و اگر به تعهدات خود عمل کنند، بخشنامه های ممنوعیت صادرات را زیر پا گذاشته اند و جریمه خواهند شد.

 

مشاهده نظرات

منبع : تابناک

جدیدترین فیلم ها :