امروز :
یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
::
22 رمضان 1440
::
May-26-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

آزادی نقاط جدید در جنوب و شمال حلب/ آمادگی2 هزار مسلح جهت ترک سلاح

آزادی نقاط جدید در جنوب و شمال حلب/ آمادگی2 هزار مسلح جهت ترک سلاح

عملیات ارتش سوریه در جبهه حلب در 2 محور شمالی و جنوبی با آزادسازی مناطق جدید ادامه دارد. همچنین منابع سوری از آمادگی دو هزار فرد مسلح برای ترک سلاح خود، خبر می‌دهند.

به گزارش گروه بین الملل سایت ایرانیوز (منبع:خبرگزاری فارس)، عملیات نظامی ارتش سوریه در جبهه عملیاتی حلب با تمرکز روی 2 محور شمالی و جنوبی این شهر روز گذشته (جمعه) نیز ادامه یافت.

پایگاه خبری «العهد» نوشت: در محور شمالی و به طور مشخص شمال شرقی حلب نیروهای ارتش سوریه علاوه بر پیشروی در این محور موفق شدند، مدرسه کشاورزی و مناطق المجبل، کتلة الروافع، الهنکارات و المعامل را آزاد کنند.

در جریان آزادسازی این مناطق تعدادی از عناصر مسلح کشته و زخمی شدند و شماری نیز به اسارت نیروهای ارتش سوریه درآمدند.

در محور شمالی حلب عملیات دیگر یگان‌های ارتش سوریه تاکنون به آزادسازی بخش اعظم محله «الارض الحمرا» منتهی شده، درحالی که این یگان‌ها پیشتر مناطق المقلع، کسارات العویجة و قوس العویجة را آزاد و کنترل کامل آنها را در دست گرفته بودند.

اما در محور جنوبی عملیات نظامی ارتش سوریه بر منطقه «الشیخ السعید» متمرکز است که هدف آن پیشروی به سمت منطقه و محله «المرجه» است که در جریان نبردهای رخ داده در این منطقه نیز تعدادی از عناصر مسلح کشته و زخمی شده و شماری نیز به اسارت درآمدند.

تروریست‌های به اسارت گرفته شده وابسته به گروه تروریستی تکفیری «جبهه النصره» هستند که در بازجویی‌های اولیه اعتراف کردند، آموزش‌های نظامی خود را در خاک ترکیه دیده‌اند.

آمادگی 2 هزار مسلح جهت برزمین گذاشتن سلاح

از سوی دیگر، روزنامه «الوطن» چاپ دمشق در گزارشی از فعالیت کمیته‌های آشتی ملی در حلب، نوشت: تشدید اوضاع عناصر مسلح بخش شرقی حلب که در روزهای اخیر با اعتراض‌های ساکنان این مناطق به شکل برگزاری تظاهرات و سردادن شعارهایی مبنی بر خروج از محله‌ها و کوی‌های آنها همراه بوده، موجب شده تا پیش از آغاز فعالیت کمیته‌های آشتی ملی، هیئت‌ها و کمیته‌هایی محلی متشکل از شیوخ و بزرگان هر منطقه با هدف مشخص کردن وضعیت این عناصر تشکیل شود.

به نوشته الوطن مهمترین اقدام این هیئت‌ها و کمیته‌های محلی فراهم کردن امکان برقراری ارتباط عناصر مسلح با خانواده‌ها و بستگان آنها جهت انتخاب یکی از گزینه‌های خروج از شهر یا بر زمین گذاشتن سلاح است.

منابع آگاه نزدیک به کمیته‌های محلی شرق حلب، تصریح کردند: تاکنون بیش از 2 هزار عنصر مسلح پس از تماس با خانواده‌ و بستگان خود تمایل خود را جهت بر زمین گذاشتن سلاح و پیوستن به روند آشتی ملی اعلام کرده‌اند که امری بی‌سابقه در حلب شمرده می‌شود.

تاکنون تهدیدات و ممانعت‌های گروه‌های تروریستی تکفیری تمام تلاش‌های کمیته‌های آشتی ملی و مصالحه در بخش شرقی حلب را با شکست مواجه کرده بود.

این اولین بار است، موضوع آشتی ملی و مصالحه آن هم با این گستره در شرق حلب مطرح می‌شود، گامی که اهمیتی بسیار در پرونده پیچیده آشتی ملی حلب دارد و با محقق شدن آن انتظار می‌رود، بسیاری از عناصر مسلح شهرک‌های خطوط تماس مانند سیف الدولة، صلاح الدین، بستان الباشا، کرم الجبل و بستان القصر سلاح خود را بر زمین گذاشته، به روند آشتی ملی ملحق شوند.

در این راستا، نیروی هوایی ارتش سوریه شب گذشته با ریختن اعلامیه‌هایی بر مناطق و کوی‌های شرقی حلب، عناصر مسلح این مناطق را تشویق و ترغیب کرد، هرچه سریع‌تر یکی از گرینه‌های پیش رو مبنی بر خروج از حلب و یا برزمین گذاشتن سلاح و پیوستن به روند آشتی ملی را انتخاب کنند.

انتهای پیام/ص

منبع : خبرگزاری فارس

جدیدترین فیلم ها :