امروز :
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
::
23 ذو الحجة 1440
::
Aug-24-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

افراط‌گر جز خود و یارانش همه را ناحق می‌پندارد/سر مسائلی که برای جامعه مهم نیست وقت تلف نکنیم

افراط‌گر جز خود و یارانش همه را ناحق می‌پندارد/سر مسائلی که برای جامعه مهم نیست وقت تلف نکنیم

رئیس‌جمهور گفت: افراط‌گر گروه مقابل را کوچک می‌پندارد، افراط‌گر جزء خود و یاران خود همه را ناحق می‌پندارد در حالی که در اسلام همه جامعه بشری یک واحد است.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان صبح امروز در نخستین همایش مسئولیت اجتماعی کشور که در محل اجلاس سران برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: بسیار خوشحالم در ایامی که عطر حسینی به مشاممان می‌رسد، به مناسبت نزدیک شدن به اربعین آن بزرگوار و همچنین عطر و یاد رسول گرامی اسلام امام مجتبی (ع) و مولایمان علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) در جمعی دور هم گرد آمده‌ایم که از خیر و برکات و خیر جمعی سخن می‌گوییم.

وی در ادامه افزود: اساس وجود انسان از انس است و خود کلمه انسان از ریشه انس به شمار می‌رود و همه زندگی ما زمانی به نشاط و شادمانی توأم خواهد بود که با همنوعانمان دارای انس، رحمت، مهربانی باشیم، همه اسلام و ادیان آسمانی ریشه و منشأشان درست نقطه مقابل آن چیزی است که امروز افراطیون در جهان فریاد می‌زنند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: افراط‌گر خود را می‌بیند، همچنین افراط‌گر جمع خود را می‌بیند و افراط‌گر گروه مقابل را کوچک می‌پندارد، افراط‌گر جزء خود و یاران خود همه را ناحق می‌پندارد در حالی که اسلام اساسش این است که تمام جامعه بشری یک واحد است که یا برادران ما هستند، یا همنوعان ما هستند، آیا می‌شود ما زندگی داشته باشیم که بدون رابطه انسانی و مهربانی با دیگران و عفو و گذشت و یاری و کمک دیگران مفهومی برای انس باشد و هر جا انس نیست، انسان هم نخواهد بود.

روحانی ادامه داد:‌ اگر می‌خواهیم در کنار هم باشیم، باید یکدیگر را یاری کنیم شاید به ذهن ما بیاید که یاری گیرنده محتاج است به عکس یاری‌دهنده بیشتر محتاج است، احتیاج یاری‌گیرنده عمدتاً مادی است و احتیاج یاری‌دهنده عمدتاً روحی و معنوی است آن وقت که شما یک انسان گرفتار را کمک می‌کنید و آن روز که شما با هدیه‌ای یک زندانی را از بند رها می‌کنید و آن روز که به یاری یک معلول می‌شتابید و روزی که دل زن سرپرست خانواده را خوشحال می‌کنید خود را راضی کرده‌ایم قبل از آنکه طرف مقابل را راضی کرده باشیم.

وی تأکید کرد:‌ما نیازمند به کمک هستیم نه نیازمند به دریافت کمک که البته همه ما نیاز به کمک دیگران به یک نوع هستیم، هیچ انسانی در جامعه امروز بدون یاری دیگران نمی‌تواند کمک کند نه آن روز که مریض می‌شود نیاز به پزشک دارد و نه اینکه آن روز فرزند خود را می‌خواهد به مدرسه بفرستد احتیاج به مدرسه و معلم دارد، بلکه حتی از صبحگاهان در تمام نیازمندی‌های زندگی‌مان از آنچه که به عنوان صبحانه صرف می‌شود تا وسیله نقلیه‌ای که ما را به محل کار می‌برد و تا جایی که ما فعالیت می‌کنیم تا آنچه که نیاز داریم از مغازه‌ای می‌خریم و آنچه مغازه‌ می‌خواهد از تولیدگر می‌خرد تمام زندگی ما احتیاج به دیگران است.

رئیس‌جمهور بیان کرد: همه زندگی ما اینگونه است که همدیگر را یاری کنیم و سرمایه‌های جامعه را حفاظت کنیم، هر کس می‌خواهد در این جامعه مسئولیتی را بر عهده گیرد، یادش باشد که دو شرط نیاز است برای مدیر، مسئول در هر سطحی، اولاً باید قدرت آن را داشته باشد که از سرمایه‌ها به خوبی حفاظت کند، نکند چند صباحی ما در گوشه‌ای مسئولیت کشور عظیمی مثل ایران را بر عهده داشته باشیم اما از سرمایه‌های مادی و معنوی این کشور حراست نکنیم. مقصودم تنها نفت و گاز و معادن نیست از رابطه سالم یک جامعه و دوستی اعضای یک جامعه باید حفاظت کنیم و شکاف در میان مردم به وجود نیاوریم، سر مسائلی که خیلی برای جامعه ما مفید و مهم نیست وقت خود را تلف نکنیم.

روحانی تصریح کرد: بر اساس آنچه که قرآن می‌گوید، یکی به سمت کعبه می‌رود و دیگری به سمت بیت‌المقدس و دیگری به جهت سوم و چهارمی مسیر دیگری را پیش و چشم روی خود قرار می‌دهد، قرآن می‌گوید برای این جور مسائل با یکدیگر بحث نکنید و لکن وجهه هر قومی برای خود مقدساتی، جایگاه، قبله‌ای و جهتی دارد، سر این بحث نکنید، بحث نکنید که بیت‌المقدس بهتر است یا کعبه، بحث نکنید که قبله ما بهتر است یا مسیحیان و یهودیان، فستقبل خیرات آنچه که مهم است در کار خیر این است که در کار خیر از یکدیگر سبقت بحوییم.

روحانی ادامه داد:‌افتخار ما آن زمانی است که نسبت به ملت‌ها، اقوام و گروه‌های دیگر در خیر به مردم و خیررسانی به جامعه و خیرجمعی بر دیگران مقدم باشیم.

وی گفت: اولین خیر در جامعه وحدت آن جامعه است همچنین اولین خیر در یک جامعه احترام به مذاهب و ادیان، همه اقوام یک جامعه است، همان روشندل عزیز ما که با صدای خوشش خواند و گفت بنی‌آدم اعضای یکدیگرند و یا اعضای یک پیکرند، ما همه اعضای یک پیکر واحد هستیم چرا اینقدر شکاف و فاصله چرا سر مسائلی که اهمیت ندارد ارزش مهم را زیر پا می‌گذاریم، برای کاری راستی را زیر پا می‌گذاریم و دروغ می‌گوییم و برای کاری به دیگران توهین می‌کنیم  و چهره‌ها را تخریب می‌کنیم، آن کار چیست؟ این آقا عزیز باشد یا نباشد، کاری کنیم که در نظرسنجی محبوبیت این فرد زیاد یا کم شود، آنچه که مهم است آن ارزش‌های بزرگ اخلاقی است، راستی، اخلاق، وحدت جامعه را زیر پا گذاشته‌ای برای چه هدفی؟ و چه ارزشی دارد، چرا برای مسائل کوچک جامعه ارزش‌های بزرگ جامعه را قربانی می‌کنی.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در جامعه ما نیاز به خیر جمعی است و ما هم نیاز به خیرجمعی داریم باید همدیگر را یاری و کمک کنیم این خیر تنها سخاوت مادی نیست که البته به جای خود آن سخاوت مادی هم بسیار ارزشمند است. گاهی سخاوت مادی زندگی یک انسان را نجات می‌دهد و گاهی سخاوت مادی باعث می‌شود فردی از بیماری نجات یابد یا طرف بتواند فرزند خود را به مدرسه بفرستد که سر جای خود این سخاوتمندی بسیار مهم است،‌سخاوت مادی ساختمان پربرکت مدرسه و بیمارستان را می‌سازد و همچنین زندگی آنهایی که نیازمند هستند را به سامان می‌رساند، غم و اندوه را از زندگی مردم می‌زداید، پیغمبر می‌گوید ارزش آدم‌ها بر اساس نیکوکاریشان مشخص می‌شود زیرا هر مقدار نیکوکاری و خیرجمعی یک انسان بیشتر باشد، منزلت و جایگاه او باید برتر و بالاتر باشد.

روحانی ادامه داد: ما گاهی در مسائل روحی باید به جامعه کمک کنیم، گاهی باید افراد را یاری کنیم از لحاظ روحی و گاهی صلح‌رحم خیرجمعی است، سرزدن به پدر، مادر، اقوام، دوستان،  انسان‌ها نیاز به محبت، رابطه دارند چرا آن همه در روایات ما به سبک زندگی اسلامی برای دیدن افراد حق همسایه و همنشین و دوست آن همه تأکید شده است، چرا در روایات راجع به عیادت مریض آن هم با تمام ویژگی‌ها تأکید شده، امام می‌گوید عیادت مریض جزء حقوق مریض است، اما در عیادت کوتاه‌ترین زمان را بگذارید مگر آنکه خود او از شما بخواهد که بمانید.

ادامه دارد....

منبع : خبرگزاری فارس

جدیدترین فیلم ها :